Поліський фонд

міжнародних та регіональних досліджень

Поліський фонд

міжнародних та регіональних досліджень

Uncategorized

Чи дослухається влада до рекомендацій громадськості?


21 червня 2010 року о в експертному клубі «Чиста політика» відбувся круглий стіл «Розвиток громади та місцевого самоуправління як стратегічний пріоритет муніципального менеджменту». На експертне обговорення було винесені результати моніторингу виконання Програми №5 «Розвиток громади та місцевого самоуправління» Стратегії розвитку м. Чернігова, а також оприлюднені дані опитування думки мешканців м. Чернігова щодо оцінки рівня задоволеності діяльністю органів міської влади в сфері розвитку громади та місцевого самоуправління.

Участь в роботі круглого столу взяли представники громадських організацій міста „АХАЛАР”, „Центр муніципального розвитку”, „Громадська думка”, Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень, Освітній центр «Ініціатива» та журналісти. На жаль, запрошені на захід представники чернігівської міської влади, зокрема, відділу по зв’язках з громадськістю не з’явилися.

Під час роботи круглого столу віце-президент Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень Юрій Вдовенко представив результати громадського моніторингу виконання Програми № 5 «Розвиток громади та місцевого самоуправління» Стратегії розвитку м. Чернігова.

За його словами міська влада, на відміну від попередніх звернень організації, надала достатньо вичерпну інформацію щодо своєї діяльності в озвученому напрямі.

За словами експерта в програмі № 5 “Розвиток громади та системи управління” Стратегії розвитку м. Чернігова на 2007-2015 рр. найбільш складно здійснити оцінку виконання запропонованих завдань, що пов’язано як з предметом дослідження, так і безпосередньо з формулюванням заходів.

Наприклад, присутній такий пункт “Під час проведення загальноміських масових заходів, на шпальтах газет та в ефірі радіо і телебачення рішуче засуджувати прояви аморальної поведінки”. Таке формулювання унеможливлює визначення критеріїв, які дозволять оцінити, що необхідно зробити щоб засудження проявів аморальної поведінки було рішучим, а також зрозуміти про які прояви йде мова. “Підготовка та розміщення у ЗМІ інформаційно-аналітичних матеріалів щодо виховання моральності у суспільстві” – з одного боку оцінювати цей захід необхідно за кількістю підготовлених аналітичних матеріалів, але з іншого боку головним його результатом має бути рівень моральності суспільства.
Тобто, і в даній програмі повторюється ситуація з неточним визначенням стратегічних завдань розвитку міста.
Дискутивними є питання щодо взаємодії громадських організацій та влади. Особливо щодо тих громадських організацій, основною функцією яких є контроль за діяльністю влади. Позитивним фактом є визначена сума 400000 тис. грн., яку за стратегічним планом влада повинна виділити на реалізацію проектів громадських організацій. Але має бути змінена загальна політика щодо діяльності громадських організацій, адже влада зацікавлена в їх створенні для імітації розвитку громадянського суспільства, але не завжди зацікавлена в їх активній діяльності.

Ще більш складно стоїть питання щодо реформування самої влади. На сьогодні відсутній прозорий механізм оцінки діяльності як міської ради в цілому, так і окремих чиновників загалом. Незрозумілим також залишається майже повне дублювання заходів у п.п. 2.1 та 2.2 щодо створення системи інформування населення та отримання зворотного зв’язку.

Були також озвучені громадські рекомендації міській владі щодо вдосконалення цього пункту Стратегії розвитку. Необхідно чітко окреслити стратегічні цілі та інструменти щодо їх досягнення. Важливим є введення системи показників оцінки виконання кожного із завдань та даної програми в цілому, адже складно навіть приблизно сказати в якому обсязі виконана програма за 3 роки. Встановити чіткі часові рамки протягом яких буде здійснюватися проміжне оцінювання виконання програми стратегії за зрозумілим всім алгоритмом. Провести зміни до відповідної програми щодо усунення дублювання заходів. Нагальною потребою є розробка заходів щодо реформування місцевої влади на всіх рівнях і оптимізації діяльності міської ради.

Представник Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень Максим Корявець представив дані опитування громадської думки жителів Чернігова методом звітних карток щодо діяльності міської влади у сфері розвитку громади та місцевого самоуправління. Згідно дослідження результатами діяльності влади у сфері розвитку місцевої громади в цілому задоволені більше третини опитаних – 35,7%; однак майже чверть – 22,8% – незадоволені. Добрими результати вважають 17,5%; з питання системи інформування населення їх частка становить 34,5%.

Після цього учасники круглого столу поділилися своїми думками, зокрема щодо співпраці міської влади з громадськістю. Було відзначено, що важливим є показник впливу громадськості на владу. Оскільки громадські організації постійно надають рекомендації владі щодо усунення недоліків діяльності та підвищення ефективності робот ,але наскільки місцеві чиновники дослухаються до пропозицій городян – залишається під питанням.

Нагадаємо, що захід відбувся в рамках виконання спільного проекту Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень та Освітнього центру «Ініціатива» «Стратегія розвитку Чернігова – перші підсумки очима громадськості», що реалізується за підтримки Міністерства закордонних справ Данії, що була надана через ПРООН та Творчий центр ТЦК.

Павло Пущенко

Leave A Comment

Your Comment
All comments are held for moderation.