Досвід Словаччини в протидії російським пропагандистським кампаніям
Протягом 2017 року спостерігаються тенденції щодо поступового зниження результатів впливу пропаганди РФ на населення та політичне середовище Словацької Республіки, що, в першу чергу, пов’язано із суттєвим зниженням енергетичної залежності країни від Російської Федерації та цілеспрямованою діяльністю окремих інституцій Словаччини, які на регулярній основі займаються виявленням та оприлюдненням пропагандистських ресурсів, доведенням “фейкового” походження їх інформаційних матеріалів, а також проведенням відповідної просвітницької роботи серед словацького населення. В той же час, Росія продовжує активне використання окремих державних і політичних лідерів Словаччини, а також деяких представників бізнесових та журналістських кіл словацької держави для поширення в суспільстві антиєвропейських та антиукраїнських матеріалів і досягнення власних геополітичних цілей.
Незважаючи на наявність у Словаччині значної кількості проросійсько налаштованих громадян, які вбачають у Росії “велику і потужну країну, з якою слід рахуватися”, протягом останнього року-півтора кількість у Словаччині пропагандистських матеріалів російського походження значно зменшилась. В першу чергу, це виявляється у скороченні кількості відповідних сюжетів на словацькому телебаченні, зниженні активності т.зв. “тролів” та “експертів” у соціальних мережах і навіть у зменшенні проросійської риторики в заявах окремих словацьких політиків, які відчувають зміни, що відбуваються в свідомості власного народу.
Вказана тенденція головним чином пов’язана із ефективною діяльністю окремих неурядових інституцій, які спеціалізуються на виявлені пропагандистських інформаційних ресурсів і конкретних осіб, що підтримуються Москвою, та нівелюванні їх впливу на свідомість громадян Словацької Республіки.
При цьому, РФ продовжує пряме або опосередковане використання деяких представників офіційних, ділових та журналістських кіл Словаччини для відстоювання власних інтересів та просування необхідних Москві ідей у Європейському Союзі. Головним чином йдеться про переконання європейських лідерів у “деструктивності продовження політики антиросійських санкцій” та “важливості відновлення економічного співробітництва між країнами ЄС і Росією”. На сьогоднішній день, окрім діючого прем’єр-міністра Р.Фіцо та його прибічників, Кремль також робить ставку на такі політичні сили в країні як “Народна партія – Наша Словаччина”, “Ми – родина” та “Свобода і справедливість”, які виступають за вихід Словацької Республіки з Європейського Союзу та активно просувають ідею щодо скасування санкцій проти Росії.
В той же час, протягом 2017 року спостерігається тенденція щодо зниження проросійської риторики Р.Фіцо та відзначається намагання прем’єр-міністра Словаччини дотримуватися певного балансу у відносинах із ЄС та Росією. Вказана поведінка високопосадовця може бути пов’язана саме зі зниженням попиту на російську пропаганду, що спостерігається в словацькому суспільстві протягом останніх місяців. Окрім того, важливим аспектом є також суттєве зниження енергетичної залежності Словацької Республіки від РФ за рахунок цілеспрямованої диверсифікації напрямків постачання енергоресурсів протягом останніх років. Так, якщо у 2009 році Словаччина мала єдиного постачальника природного газу, яким був російський “Газпром”, то в 2017 році словацька держава має вже 21 постачальника вказаного енергоресурсу.
Таким чином, останнім часом в Словаччині спостерігається позитивна тенденція щодо зниження російського впливу на свідомість населення країни та її офіційних представників. Серед основних інструментів досягнення вказаного результату слід виокремити ефективну та системну роботу впливових проєвропейських неурядових структур, які цілеспрямовано займаються протидією російській пропаганді, а також суттєве зниження енергетичної залежності Словацької Республіки від РФ.
Борис Уваров,
експерт Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень